FRANCHISING BAŞVURUSU

Franchisee Hakkında

Fransızca bir sözcükten gelen ‘franchisee ‘ kelimesi Türkçede imtiyaz anlamına gelmektedir. Franchisee tescil edilmiş bir sistem ya da markanın adının belirli şartlar altında belirli bir sistem üzerinden denetim mekanizması ve kontrolü ile belirlenen işten belirli bir pay karşılığında, sektörde yatırımcılara kendi logosu, kanıtlanmış iş sistemi ile belirlenen kurallar karşılığında işin uzun süreli kullandırılmasına dayalı iş ilişkisidir. Franchisee sistemi dünya üzerinde ilk Amerika da ortaya atılmış ve uygulanmaya başlamıştır. Dünya üzerinde oldukça ilgi ile karşılanmış ve popüler konuma gelmiştir. Franchisee sisteminin uzun süreli ve kalıcı olabilmesi için önemli detaylardan ilki; para kazanılması ve kazanılan paranın dengeli paylaşılmasıdır. Böyle karşılıklı sistem içerisinde iki tarafında kazandığı ve verimliliğin artması ile sistem popüler hale gelmiştir. Franchisee sisteminde iki taraf bulunmaktadır. Franchisee veren tarafa ‘Franchiser’ denilmekte, alan tarafa ise ‘Franchisee’ olarak adlandırılmaktadır.

İki farklı Franchisee sistemi bulunmaktadır bunlar;

1-ürün ve marka Franchisee sistemi: belirli ürünü satan perakendecilerin, tek bir marka ve işletme sistemi ile çalışmalarıdır.

2- İşletme sistemi Franchisee sistemi: belirli bir hizmet sunan perakendecilerin, sunmuş oldukları hizmeti başlarına öğrettikleri ve bu sistemi denetleyip desteklediği sistem üzerinden bunun karşılığında aldığı bedel aldığı sistemdir.

FRANCHİSEE SİSTEMİNİN AVANTAJLARI

  • Piyasada yerleşmiş ve tanınmış bir firmanın markalaşmış ismi ile başlamak, sıfırdan başlamaktan çok daha avantajlıdır.
  • Yatırımcı franchisee’in şöhretinden faydalanmakta ve avantaj elde etmektedir.
  • Dünya sektöründe oldukça yoğun bir rekabet olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu sistem ile yatırım yapmak daha kolay ve risksiz olmaktadır.
  • Franchisor marka, işletme ve tescil yanında franchisee’ye eğitim, tanıtım, reklam konularından destek sağlamaktadır.
  • Yeni iş alanlarının açılması ülke ekonomisi açısından yeni istihdam alanı yaratılmasını sağlamakta, buda ülke ekonomisi için avantaja dönüşmektedir.
  • Markanın tanınmışlığı ve bilinirliğinden yararlanılarak belli bir kitlesi olan müşteri ile işler daha yolunda ve düzenli gider.
  • Franchisor bulunduğu bölgede tek yetkili franchisee hakkına sahip olur, francihisor aynı bölgeye başka ruhsat veremez.

Dry Papyon Franchisee Hakkında

Dry papyon olarak franchisee iki şekilde olmaktadır. Bunlar makineli yatırım olan komple tesis, diğeri de makinesiz yatırım olan toplama merkezidir.

Komple tesis: Kuru temizleme de hizmetlere yönelik tüm işlemlerin yapılacağı bir makine donanımını içeren tesis modelidir.makine yatırımının franchisee tarafından yapıldığı Dry Papyon konseptinde yer alan ve yatırımın yapılacağı bölge için özenle hazırlanmış bir makine ekipman listesini yatırımcıya sunar. Yatırımcı isterse kendisi temin eder ya da Dry Papyon bünyesinden yararlanır. Dry papyon’un makine ekipman desteğinden hiçbir şekilde kar amacı gütmez. bu sebeple yatırımcıyı makine ekipman konusunda serbest bırakmaktadır. Eğer Dry Papyon desteğinden yararlanılmak istenilirse makine alımı konusunda yatırımcı ile birikte görüşmelerin yapılacağı firmaya yapılacak ödemelerin tamamı yatırımcı ile makine ekipman firması arasında olacaktır. Tesislerimizde; girbau,ADC, Domus, Certuss, Artmecc, Malavasi, Böwe kuru temizleme programları kullanılmaktadır.

 

Toplama Merkezi: makine ekipman içermeyen markalama, kontrol, teslim işlemleri bu tesislerde yapılmaktadır. Üretime ilişkin hizmetler ile merkezi tesislerde yapılmaktadır.

Yatırım tutarı yapılacak olan tesis tipine göre değişebilmektedir. Yatırım bölgesine göre makine komple bir tesis göze alınacak ise makine çeşidine göre; 110 bin ile 140 bin Euro arasında değişmektedir. Bu fiyat içerisinde ekipmanlar, konsept, ekipmanlar Dry Papyon kuru temizleme programı isim hakkın bedeli fiyat içerisinde dahil olmaktadır.

Bu ürün fiyatına sahip bir yatırım için yatırımcının bankalar ile olan ilişkisine göre {6944aed44750c5634250b13307a88b227183c09bccdb9550f610655042ad4ad8}60-75 oranında leasing uygulanabilmektedir. Leasing yapılmayan miktarda nakit uygulaması oluşturmaktadır. Dry Papyon makineli tesislerde isim hakkı için 15.000 Euro talep etmektedir.

Makinesiz bir yatırım merkezi için tutarı belirlenecek yerin büyüklüğü, hava parası gibi nedenlere bağlı olarak 10 bin ile25 bin euro arasında olmaktadır. Bu fiyat içerisinde konsept , giysi muhafaza sistemi Dry Papyon kuru temizleme programı da isim hakkına dahildir. Toplama merkezleri için isim hakkın fiyatı 1 kereliğine alınmak üzere 5.000 Euro olmaktadır.

Müşteri hizmetleri desteği

Kurumsal pazarlama desteği

Markayı ve itibarı koruma desteği

Denetimler ile işin doğru yapılması konusunda tavsiye ve desteklerin verilmesi

Yer analizi, seçimi ve fizibilitesi

Eğitim desteği

Reklam desteği

Kurulum sırasında projelendirme ve makine ekipman alımında destek

Rakipler ile rekabette fiyat ve kampanya desteği

Çalışan temini ve eğitimi konusunda destek

Yeni teknolojinin desteği, takibi, bilgilendirilmesi ve adapte edilmesi konusunda eğitim desteği

Yasal izinlerin alınması konusunda uzman desteği

Yatırım bölgesi ve talebe göre değişiklik göstermektedir. Aynı yatırım tipi ve aynı bölgede olması durumunda sektör hakkında bilgisi olan yatırımcı tercih edilmektedir. Franchising anlaşmamızı tek bir kriterden dolayı yatırımcıya vermiş değiliz. Bilgi sahibi olmayan yatırımcıya danışmanlarımız ve uzmanlarımız tarafından her konuda eğitim verilmektedir. Sektörel bilgisi olmayan yatırımcılarımız için toplama merkezi ile başlayıp 2 yıllık bir süre sonunda iş hakkında bilgi ve tecrübeye sahip olunması sonrasında makineli yatırıma geçiş kararının verilmesini ön görmekteyiz. Ayrıca toplama merkezin türündeki franchiseelerde yatırımcının sektör hakkında bilgisi olmasa bile eğitimler verilip tamamlanarak tecrübe kazanılana kadar personel desteği verilmektedir.

İki türlü yer seçimi için seçenek bulunmaktadır.

  • Yatırımcının önerisi sonucu Dry Papyon tarafından onayı.
  • Dry Papyon’un tespit ettiği ve franchisee kararı verilen bölgenin yatırımcı tarafından onaylanması.

Yer seçimi kim tarafından yapılırsa yapılsın detaylı bir araştırma ile gerçekleştirilmektedir. Uygun görülen koşullar durumunda yatırım kararlaştırılmasına karar verilmektedir.

Ülkemizde bu sektöre özel bir eğitim kurumu bulunmamaktadır. Dry Papyon olarak senelerdir bu sektörde yetişmiş eğitimli elemanları yetiştirmekteyiz. Yetiştirdiğimiz elemanlarımız ülkenin çeşitli illerinde dağılarak bu sektörde işlerini kurmuş bulunmaktalar.

Franchiseemiz kendi personel alımını yağıyorsa Dry Papyon olarak denetleme ve değerlendirme yapmaktayız. Her ne kadar sektörel hakkında detaylı bilgiye sahip olsalar bile Dry papyon kuralları ve prensipleri konusunda eğitim vermektedir. Dry Papyon mutlaka personel alımı konusunda onay sürecinden geçirmekte, yeterli olmayan personel için hiçbir makineli Dry Papyon Tesisinde çalıştırılmamaktadır.

Dry Papyon olarak franchising sistemindeki özelliğimiz ile amacımız makine alım ve satışından para kazanmamız söz konusu değildir. Dry Papyon işletmesinden para kazanmaktadır. Franchisee olarak amacımız işletmemizi ülkenin tüm kesimlere yayarak hizmet verir hale getirmektedir. Tabi bununla birlikte hem iş yerini kurmak isteyen yatırımcıya destek sağlamış oluyor hem de Dry papyon markası altında güçlü bir topluluk oluşturuyoruz. Sektörümüzde hizmetin aksaması durumu söz konusu olamaz olmamalıdır. Bunun için iyi bir teknik servis ve yetişmiş eleman ve makine yedek parça stoku ile sektörde emin adımlarla güçlü bir şekilde çalışmalarımızı sürdürmeyi hedeflemekteyiz. Dry Papyon kruu temizleme otomasyonu ile tam bir otomasyon sağlamaktadır. Tek aradığımız ölçüt kruumsal kimliğimize uygunluktur. Bu bizim için çok önemlidir. Tekrar belirttiğimiz gibi bizim için en önemli detay franchisee makine satışından değil, işletmeden para kazanmaktır.

Dry Papyon olarak hiçbir şekilde estelik ve tolerans kabul etmemekte olup gerekli normlar ışığından kurumsal kimliğimizi korumaya yönelik çalışmaların sürdürülmesini istemekteyiz.

Aynı bölgede iki tane franchisee verilmemektedir.

Kurumsal kimlik tam olarak uygulanmalıdır.

Dry Papyon olarak önceden hazırlanmış ve sonradan hazırlanacak olan normlara kesinlikle uyulması zorunlu olmaktadır.

Dry Papyon adının geçeceği reklam, broşür, web sitesi, e-mail merkezin yazılı onayı olmadan hiçbir şekilde kullanılmamaktadır. Merkezin kurumsal kimliğine uygunluğun olması en önemli detay olmaktadır.

Dry Papyon olarak franchiseelerimizi kendimize bir rakip olarak görmüyoruz, bir ekibin üyeleri olarak görüyoruz. Bu aile çatısı altında güçlü ve başarılı bir şekilde çalışmaları sürdürüp Dry papyon markası altında çok daha büyük kazançlar kazanarak emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz.

BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ

Dry Papyon ailesine katılarak dünyanın en çok kazandıran iş kollarından birine güçlü bir adım atmak ister misiniz ? Ülke çapında yaygın bir network yapısına sahip olan firmamız her geçen gün genişleyen ağı ile Türkiye’nin önde gelen kuru temizleme ağıdır. Gelişmiş cihazları ile sektöründe teknoloji lokomotifliği yapan Dry Papyon bir çok yeniliğe imzasını atmaktadır. Sizde bu ailenin bir ferdi olmak istiyorsanız lüfen aşağıdaki formu doldurunuz. Uzmanlarımız en kısa zamanda sizlerle irtibata geçecektir.

Ad Soyad(gerekli)

Telefon(gerekli)

Epostanız (gerekli)

Şube Açılacak Bölge

İletiniz